MERHABA ÇAVUŞLU KÖYÜ RESMİ SİTESİNE HOŞGELDİNİZ...
SİTENİN TAM AÇILMAMASI DURUMUNDA F5" E BASINIZ


BİZLERE ULAŞMAK İÇİN


erkan_ankara389@hotmail.com ozgurs83@hotmail.comKÖYÜMÜZ HAKKINDA
Alevi Türkmen geleneğinin bir parçası olarak göçebe hayatı devam ettiren bir topluluktu atalarımız. Bu konuda bilgilerimiz sınırlı da olsa Orta Asyadan Kavimler göçüyle gelirler ve ilk yerleşim yeri olarak İran Horasanını seçerler daha sonra Anadolu da sırasıyla Erzincan ve Eskişehir’i yurt bilirler. Devlet tarafından yürütülen politikalar sonucunda Yozgat civarına yerleştirilirler Yozgat da ilk yerleşim yerleri bugün Osmaniye olarak bilinen Çerkesler Köyü civarıdır ancak Çerkesler köyü çok sulak bir arazi yapısına sahip olması nedeniyle burada gelen kurbağa seslerinin kendilerini rahatsız edeceğini düşünerek daha doğuya yani şimdiki Çavuşlu Köyüne yerleşme kararı alırlar.


Çavuşlu Köyüne ilk yerleşimin atalarımız tarafından yapılmadığı bilinmektedir.İlk yerleşimcilerin Ermeniler olduğu rivayet edilir.Şu anda Çavuşluda yaşayan halkın buraya yedi sekiz aile olarak geldiği zannedilir.
Göçebelikten vazgeçen ancak Alevi-Bektaşi geleneğini asla kaybetmeyen Çavuşlular burada mülk edinmeye başlarlar.
Kısa sürede kız alıp vermeyle akrabalık ilişkileri genişler.Köy artık sadece Alevilik bağlarının yanı sıra akrabalık bağlarıyla da birbirine bağlıdır.
Köyümüzün en parlak dönemini yaşadığı zaman 1950 ler ve 70 lerdir.Daha sonra toprak bölünmeleri ve göçlerin başlamasıyla nüfus azalır.Göçler Türkiye’nin ve Avrupa’nın farklı yerlerine gerçekleşmiştir.
Şu anda köyümüzde 55 hane mevcuttur.Ancak kış aylarında köyde yaşayan hane sayısı 2-3 e düşmektedir.Elimizde kesin bir sayı olmasa da köylümüzün toplam nüfusunun yaklaşık 300-350 olduğu sanılır.

No comments: